Z dumą informujemy, że wiceprezes Fundacji Wolontariat Równości, Tomasz Bączkowski, otrzymał The European Tolerantia Award. Na tej samej gali uhonorowany został również eurodeputowany Robert Biedroń. Laureatami w przeszłości byli m.in. Izabela Jaruga-Nowacka i Adam Bodnar.

Nagroda ta jest przyznawana od 2006 roku osobom, które walczą z dyskryminacją i marginalizacją za wybitne zasługi w dziedzinie równości, solidarności społecznej oraz, jak sama nazwa wskazuje, tolerancji. Wśród organizacji, które przyznają nagrody, znajdują się MANEO z Niemiec, SOS homophobie z Francji, Lambda-Warszawa z Polski oraz The Rainbow Project z Irlandii Północnej.

Tomasz Bączkowski został nominowany w roku 2022 – ze względu na pandemię COVID-19 gala z nominowanymi za lata 2022 i 2023 odbyła się wczoraj, 8 marca 2024 roku. Tomasz został uhonorowany za całokształt swojej działalności na rzecz osób LGBT+ – rozpoczął ją już w latach 90. i od 30 lat nieustannie walczy o równość. Współpracował z wieloma znanymi europejskimi politykami i polityczkami, zapraszając ich na wyjazdy i warsztaty, by lepiej zrozumieli sytuację osób LGBT+ w Polsce. W latach 2000, gdy prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński, zaangażował się w organizację Parady Równości – Parady, której prezydent zakazał przejścia przez miasto, a która i tak nielegalnie się odbyła. Bączkowski wraz z innymi osobami organizatorskimi skierował sprawę zakazu zgromadzenia do polskich sądów, a potem do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. I wygrał! Ten pionierski wyrok był potem wykorzystywany także przy zakazach demonstracji w innych regionach Polski, a nawet w Belgradzie czy Moskwie.

Tomaszu, gratulujemy! Jesteśmy z Ciebie dumnx!