Komitet Honorowy
Komitet Honorowy to grupa osób, często znanych z życia publicznego, którzy wspierają ideały i postulaty Parady Równości przez realne działania równościowe.
Pragniemy podkreślić naszą pamięć, szacunek, a przede wszystkim wdzięczność dla tych osób, które swą działalnością, poglądami i zaangażowaniem zawsze wspierały walkę z dyskryminacją i budowanie społeczeństwa obywatelskiego.
Wszystkie osoby zaproszone do Komitetu Honorowego z pewnością do takich osób należą! A w swojej dotychczasowej aktywności niejednokrotnie dały temu wyraz wspierając nie tylko Paradę Równości, ale też całą społeczność LGBT+.
(w kolejności alfabetycznej)
Tadeusz Bartoś
Filozof i teolog, publicysta, były dominikanin, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.
Jeszcze jako duchowny zasłynął odważną obroną osób LGBT+. W czasach zakazów opowiadał się publicznie za Paradą Równości. Zawsze stawał po stronie dyskryminowanych i umiał to pięknie teologicznie uzasadnić. Laureat nagrody Hiacynt przyznawanej przez Fundację Równości.
Bartosz Dominiak
Były polityk i samorządowiec, obecnie dyrektor generalny w Ministerstwie Cyfryzacji. Już W 2004 roku będąc reprezentantem Socjaldemokracji Polskiej jako jeden z pierwszych zaproponował wprowadzenie do polskiego prawa karanie mowy nienawiści wobec osób LGBT+. Nadzorował „Tydzień Równości na Ursynowie”. Wieloletni przyjaciel społeczności i Parady Równości.
Piotr Gadzinowski
Polityk, publicysta i dziennikarz, poseł na Sejm wielu kadencji. Nestor „promocji homoseksualizmu” w przestrzeni publicznej. Jako jeden z pierwszych mówił o prawach osób LGBT+ z trybuny sejmowej. W charakterystyczny i dowcipny sposób potrafił obalać najgłupsze argumenty przeciwników i z ogromnym zapałem walczyć o Polskę bez uprzedzeń. Związany z Paradą Równości od początku jej istnienia. Słynie z poczucia humoru i ciętego pióra.
Krzysztof Gawkowski
Polityk, obecnie Wicepremier i Minister Cyfryzacji. Jako współtwórca i wiceprzewodniczący Nowej Lewicy miał znaczący udział w tworzeniu jej programu zawierającego postulaty dotyczące osób LGBT+ i związków partnerskich. Wieloletni przyjaciel Parady Równości i promotor normalności w życiu publicznym.
Michał Gołkowski
Jeden z najpopularniejszych w ostatnich latach polskich pisarzy fantastyki, science-fiction i powieści historycznych, felietonista i eseista. Wielokrotnie otwarcie popierał postulaty społeczności LGBT+, ukazując też w książkach szereg postaci nieheteronormatywnych oraz mniejszościowych, jak również otwartą krytykę skostniałych postaw społecznych. Gdy w 2020 po publikacji w „Nowej Fantastyce” skrajnie homofobicznego opowiadania wybuchł skandal, a w efekcie protestów redakcja czasopisma wydała specjalny tęczowy numer, trafiło do niego opowiadanie Michała Gołkowskiego o parze mężczyzn żyjących w post apokaliptycznym świecie.”
Dorota Łoboda
Polityczka, działaczka społeczna i samorządowa. Od lat wspiera walkę z dyskryminacją i uprzedzeniami – nie tylko w stosunku do osób LGBT+. Jako radna Warszawy, a teraz jako posłanka na Sejm, prowadziła szereg akcji i inicjatyw, których celem była przemiana Polski (i Warszawy) w miejsce uśmiechnięte, przyjazne mieszkańcom, a przede wszystkim wolne od dyskryminacji. Niezwykle skuteczna i racjonalna w swoich działaniach.
Katarzyna Piekarska
Polityczka i prawniczka, była podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, posłanka wielu kadencji. Od lat wspiera społeczność LGBT+, a zwłaszcza Paradę Równości, w której regularnie uczestniczy. Jako działaczka społeczna zaangażowana jest także w ochronę zwierząt.
Joanna Senyszyn
Profesor nauk ekonomicznych, nauczycielka akademicka, działaczka polityczna i społeczna, publicystka, była posłanka wielu kadencji, była deputowana do Parlamentu Europejskiego. Znana z bezkompromisowości w poglądach i ciętego języka, którego potrafi skutecznie i z wielką gracją użyć w „walce z ciemnogrodem”. Wielka przyjaciółka społeczności LGBT+ oraz Parady Równości. Jej słowa podczas Parady Równości 2006 „Niech ta Parada zmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!” odbiły się wielkim echem i przeszły do historii tego wydarzenia.
Maria Szyszkowska
Profesorka, filozofka i polityczka, działaczka społeczna, senatorka V kadencji. Nestorka walki o wprowadzenie związków partnerskich w Polsce. Autorka projektów nieuchwalonych ustaw: kodeksu honorowego osób pełniących funkcje publiczne, ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci (który jako pierwszy w Polsce został złożony w Senacie w 2003), a także projektów ustaw dotyczących aborcji i eutanazji. Prawa osób LGBT+ są dla niej oczywistością, co udowodniła w licznych publikacjach i wypowiedziach. Przyjaciółka społeczności.
Magdalena Środa
Filozofka specjalizująca się w etyce, publicystka, doktor habilitowana nauk humanistycznych. Profesorka Uniwersytetu Warszawskiego, była Pełnomocniczka Rządu do spraw Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i feministyczną oraz problematyką kobiecą. Od lat wspiera swą mądrością i doświadczeniem społeczność LGBT+.
Anna-Maria Żukowska
Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu do spraw Równouprawnienia Społeczności LGBT+. Polityczka i prawniczka, posłanka na Sejm, przewodnicząca KKP Lewicy. Deklaruje się jako osoba biseksualna. Znana z odważnych, często kontrowersyjnych wypowiedzi. Związana z Paradą Równości od wielu lat, wcześniej reprezentowała SLD w Komitecie Organizacyjnym Parady. Przez lata ciężko pracowała jako wolontariuszka Fundacji Wolontariat Równości przy organizacji samej Parady. Dziś wspiera ją swym doświadczeniem i wiedzą.